Strojniški vestnik 53 (2007) 9

Modelno podprt sistem za dinamično nastavljanje rezalnih parametrov pri postopku frezanja
Vodilni avtor - Franci Čuš
Avtorji - Uroš Župerl - Edvard Kiker
Povzetek
V prispevku je predstavljen modelno podprt mehanizem vodenja, ki z obvladovanjem rezalnih sil zagotavlja stalno kakovost obdelane površine pri postopku oblikovnega frezanja. Sistem z dinamično prilagajanje podajanja in vrtljajev obvladuje hrapavost površine ter rezalne sile na frezalu. Namen izdelave predlaganega mehanizma je poiskati omejitve takšnega načina vodenja, ki s prilagajanjem rezalnih parametrov ohranja stalno rezalno silo. Modelno podprt sistem vodenja je izdelan z razvojno metodo genetskega programiranja (GP). Za določitev empirične povezave med kakovostjo površine in rezalno silo je izdelan načrt preizkusov. Pri vnaprej definirani globini rezanja je preizkusno raziskan vpliv obdelovalnega materiala in rezalnih parametrov (podajanje, globina rezanja) na omenjeno povezavo. Razvojna metoda GP je uporabljena za izpeljavo izkustvenih povezav med kakovostjo površine in rezalno silo pri obdelavi jekla. Te povezave se nato uporabijo pri izdelavi modelno podprtega sistema za dinamično nastavljanje rezalnih parametrov (SDNRP), v katerem se s krmiljenjem rezalnih sil dviga zahtevana kakovost površine. Rezultati zagotovijo načine za povečanje učinkovitosti postopka z izboljšanjem kakovosti površine, zmanjšanjem posledic spremenljivosti postopka in zmanjšanjem stroškov napak pri opravilih končne obdelave.
Ključne besede - končno frezanje, rezilni parametri, genetsko programiranje, sistemi vodenja, modelno podprti sistemi
Kataloške informacije
Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering 53(2007)9, 524-540
UDK 621.914
Modelno podprt sistem za dinamično nastavljanje rezalnih parametrov pri postopku frezanja (pdf)
Razvoj postopkov in naprav za uporabo pri suhem obdelovanju
Vodilni avtor - Mustafa Kemal Kulekci
Povzetek
V prispevku obravnavamo novejši razvoj v postopkih suhega obdelovanja. Pri suhem obdelovanju se izognemo problemom onesnaženja rezalne tekočine, njene odstranitve in nevarnosti za zdravje. Primernost obdelovanca za suho obdelovanje je odvisna od lastnosti materiala. Učinkovitost rezalnega orodja pri suhem obdelovanju je odvisna od lastnosti prevleke. Postopek ima tudi omejitve, ki jih moramo upoštevati: hitro in ponavljajoče se spreminjanje temperature povzroča raztezanje, krčenje ter povečano nevarnost nastanka toplotnih razpok na rezalnem robu. Prisotnost hladiva poveča problem toplotnega pokanja. Pri suhem obdelovanju ostaja orodje vroče in trdno. Med postopkom suhega obdelovanja prevleka prevzame vlogo hladiva pri varovanju rezalnih robov pred obrabo ter zagotavlja zanesljivo odstranjevanje odrezkov. Potrebne so nadaljnje raziskave suhega vrtanja ter pehanja materialov z dolgimi odrezki.
Ključne besede - suhe obdelave, prevleke, rezilni vložki, življenjska doba orodij
Kataloške informacije
Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering 53(2007)9, 541-547
UDK 621.91
Razvoj postopkov in naprav za uporabo pri suhem obdelovanju (pdf)
Toplotno-gospodarsko optimiranje toplovodnega sistema: Parametrična raziskava vpliva pogojev sistema
Vodilni avtor - Hasan Karabay
Povzetek
V prispevku smo predstavili toplotno-gospodarsko metodo optimiranja toplovodnega sistema. Metoda temelji na drugem zakonu termodinamike. Sočasno, ob upoštevanju eksergijske razgradnje zaradi trenja in eksergijske izgube zaradi toplotnih izgub in stroškov delovanja, smo določili optimalni premer cevi in debelino izolacije, medtem ko smo stroške cevovoda in izolacije obravnavali kot investicijo. S parametrično raziskavo smo predstavili vpliv masnega pretoka, letni čas obratovanja, amortizacijsko dobo ter temperaturo vode. Rezultati kažejo, da na optimalni premer cevi najbolj vpliva masni pretok. Letni čas obratovanja, amortizacijska doba in temperatura vode so odločilni vplivi pri izbiri primerne debeline izolacije.
Ključne besede - toplovodni sistemi, optimiranje, eksergijska razgradnja, eksergijske izgube
Kataloške informacije
Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering 53(2007)9, 548-555
UDK 697.44
Toplotno-gospodarsko optimiranje toplovodnega sistema: Parametrična raziskava vpliva pogojev sistema (pdf)
Parametrična analiza Stirlingove soproizvodne enote na biomaso za uporabo v hišni tehniki
Vodilni avtor - Uroš Stritih
Avtorji - Gregor Zupan - Vincenc Butala
Povzetek
Pričujoči prispevek predstavlja enoto za soproizvodnjo toplotne in električne energije (STE) na lesno biomaso za preskrbo z energijo v stanovanjskih hišah. Stirlingov motor je uporabljen kot sredstvo za soproizvodnjo toplotne in električne energije, za katero je bila narejena termodinamična analiza. Termodinamične vrednosti so izračunane matematično, za simulacijo pa je napisan računalniški program. Izdelana je parametrična analiza termodinamičnih vrednosti glede na učinkovitost Stirlingovega motorja. Moč motorja se lahko spreminja s količino delovnega plina, kar zahteva zbiralnik. Ker je učinkovitost motorja odvisna samo od zgornje in spodnje temperature v motorju, bi bila v primeru popolne regeneracije izohorne toplote, električna učinkovitost Stirlingovega motorja enaka učinkovitosti Carnotovega postopka.
Ključne besede - Stirlingov motor, biomasa, parametrične analize, učinkovitost
Kataloške informacije
Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering 53(2007)9, 556-568
UDK 620.92:621.412
Parametrična analiza Stirlingove soproizvodne enote na biomaso za uporabo v hišni tehniki (pdf)
Analiza poznavanja in uporabe metod presoje investicijskih projektov v strojništvu
Vodilni avtor - Igor Pšunder
Avtorji - Nadja Ferlan
Povzetek
Raziskave, ki so jih opravili v ZDA in Veliki Britaniji, nakazujejo, da se je z razmahom osebnih računalnikov in elektronskih preglednic razširila tudi uporaba metod presoje investicijskih projektov, ki temeljijo na razobrestovanju (diskontiranju) denarnih tokov. Vendar teoretična spoznanja o teh metodah razlagajo, da metode vsebujejo veliko omejitev, katerih nepoznavanje lahko vodi do napačnih rezultatov ter tudi do napačnih sklepov presoj investicij in investicijskih projektov. V pričujočem prispevku prikazujemo rezultate raziskave, ki smo jo opravili med projektnimi vodji v slovenskih podjetjih. V raziskavi smo preučevali lastna mnenja anketirancev o uporabi metod presoje investicijskih projektov in poznavanju njihovih pomanjkljivosti, pri čemer smo v raziskavo vključili tako metode, ki temeljijo na razobrestovanju denarnih tokov, kakor tudi enoobdobne metode presoje investicij in investicijskih projektov. V analizi rezultatov smo ločeno obravnavali stanje na področju strojništva ter ga primerjali s preostalimi tehničnimi ter drugimi (netehničnimi) vedami. Z raziskavo smo ugotovili, da strokovnjaki, ki se ukvarjajo s presojo investicijskih projektov in imajo izobrazbo s področja strojništva, pogosteje uporabljajo metode presoje investicijskih projektov, ki temeljijo na razobrestovanju denarnih tokov, kakor strokovnjaki drugih tehničnih smeri, vendar približno enako pogosto kakor strokovnjaki ekonomskih in sorodnih smeri. Ugotoviti je tudi mogoče, da strokovnjaki strojniške smeri izobrazbe nadpovprečno dobro poznajo pomanjkljivosti metod presoje investicijskih projektov, vendar jih kljub temu le polovica pozna večkratno notranjo (interno) donosnost, ki je v teoriji najpogosteje opisovana pomanjkljivost metode notranje donosnosti in le slabi dve tretjini popačenost rezultata zaradi neupoštevanja časovne zapadlosti plačil pri metodi časa vračila sredstev.
Ključne besede - strojništvo, investicijski projekti, evalvacije, pretok denarja
Kataloške informacije
Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering 53(2007)9, 569-581
UDK 330.322:621
Analiza poznavanja in uporabe metod presoje investicijskih projektov v strojništvu (pdf)
Uporaba metode premičnih najmanjših kvadratov za gladko aproksimacijo vzorčenih podatkov
Vodilni avtor - Igor Grešovnik
Povzetek
Predstavljena je uporaba metode premičnih najmanjših kvadratov za glajenje podatkov in aproksimacijo odzivnih funkcij s šumom. Obravnavane so lastnosti aproksimacije glede na raven šuma, gostoto vzorčenja in dejanski doseg vpliva vzorcev. Uporabnost metode je prikazana pri glajenju merskih podatkov in reševanju optimizacijskega problema s šumom z metodo zaporednih aproksimacij. Metoda premičnih najmanjših kvadratov se izkaže za uporabno pri reševanju različnih problemov zaradi gladkosti, možnosti natančne aproksimacije na poljubno velikem območju, možnosti aproksimacije na podlagi neurejene množice vzorčnih točk in prilagodljivosti različnim lastnostim aproksimirane funkcije v različnih območjih.
Ključne besede - vzorčni podatki, aproksimacije funkcij, metode premičnih najmanjših kvadratov, glajenje, optimiranje
Kataloške informacije
Strojniški vestnik - Journal of Mechanical Engineering 53(2007)9, 582-598
UDK 517.518.8:519.243
Uporaba metode premičnih najmanjših kvadratov za gladko aproksimacijo vzorčenih podatkov (pdf)